امیرالمومنین (ع) - قسمت بیست و ششم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

سه ویژگى برجسته مؤمن

  

حضرت امام رضا

(سلام الله علیه) :

لا یَکُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَکُونَ فیهِ ثَلاثُ خِصال

:1ـ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِیِّهِ. 3ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِیِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّةُ مِنْ رَبِّهِ فَکِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ نَبِیِّهِ فَمُداراةُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ وَلِیِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.

 

مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد: سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است، امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است، امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

تحدید قانون مساوات نخستین کسى که افزودههاى بیتالمال را بطور مساوى در میان تمامى مسلمین تقسیم کرد و به هیچکس حتى به شخص خود هیچگونه امتیازى نداد، شخص اول اسلام یعنى پیامبر بزرگ(ص) بودند، که پس از رحلت آن حضرت به گفته مورخین نخستین کسى که تفاضل در عطاء را به انجام رسانید، و نژاد عرب را بر دیگر مسلمین غیر عرب برترى داد خلیفه دوم بود که این کار در طول مدت حکومت او، و همچنین در دوره خلیفه سوم ادامه یافت و کمکم افکار نژادپرستانه در میان مسلمین عرب ریشه دوانید. و لذا حضرت على(ع) به هنگام روى کار آمدن، به رغم مخالفتهاى زیادى که با آنحضرت شد، به پیروى از پیامبر عالىمقام اسلام مجدداً تقسیم بیتالمال را براى همگان مساوى قرار داد

/ 1 نظر / 11 بازدید
الهدي

سلام.......عشق به خمينی عشق به همه خوبيهاست.تسليت برای اين ايام.ياعلی.ع.