حدیث غدیر - قسمت دهم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 حضرت امیرالمومنین امام علی(علیه السلام):

وَ قَالَ  علی (ع) : هَلَکَ امْرُؤٌ لَمْ یَعْرِفْ قَدْرَهُ .

  فرمودند : نابود شد کسى که ارزش خود راندانست.


نهج البلاغه- حکمت شماره 129

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدیث غدیر

سند گویاى ولایت

 

گواهان صدق این مدّعا

فرض کنید «مولا» در لغت معانى متعدّدى داشته باشد; ولى قرائن و شواهد فراوانى در حدیث غدیر و این رویداد بزرگ تاریخى وجود دارد که هرگونه ابهامى را از میان برمى دارد و با همه، اتمام حجت مى کند:

 

گواه اوّل:

همان گونه که گفتیم در روز واقعه تاریخى غدیر، حسان بن ثابت شاعر رسول خدا(صلى الله علیه وآله)، با کسب اجازه از پیامبر(صلى الله علیه وآله)برخاست و مضمون کلام پیامبر(صلى الله علیه وآله) را در قالب شعر ریخت، این مرد فصیح و بلیغ و آشنا به رموز زبان عرب، به جاى لفظ «مولى»، کلمه امام و هادى را به کار برد و گفت:

فقال له: قُم یا على فانّنى

رضیتک من بعدى إماماً و هادیاً(20)

«پیامبر به على فرمود: اى على برخیز که من تو را بعد از خود به عنوان امام و هادى انتخاب کردم!»

چنان که روشن است وى از لفظ «مولى» که در کلام پیامبر(صلى الله علیه وآله) بود، جز مقام امامت و پیشوایى و هدایت و رهبرى امت، چیز دیگرى استفاده نکرده است. در حالى که از اهل لغت و فصیحان عرب محسوب مى شود.

نه تنها حَسّان شاعر بزرگ عرب از لفظ «مولى» این معنى را استفاده نموده است، بلکه پس از وى سایر شعراى بزرگ اسلامى که بیشتر آنان از ادبا و شعراى معروف عرب بودند و برخى نیز از استادان بزرگ این زبان به شمار مى آیند، از این لفظ همان معنى را فهمیدند که حسان فهمیده بود، یعنى امامت و پیشوائى امّت!

* * *

/ 2 نظر / 9 بازدید
sadegh

سلام دیروز صبح يه وبلاگ زدم دعاكن بتونم از شر شيطان به خدا پناه ببرم و خدا منو از وسوسه نجات بده

الهدي

سلام.دستتون درد نکنه.......واقعيت اين است که هر موقع ميام فکر می کنم امروزم مثل ديروز نيست!!!....در مورد اين مطلب هم که کاملا روشنه خيلی ها لياقت درک نور رو ندارند......ياعلی.ه.