امیرالمومنین (ع) - قسمت سیزدهم

 

اللهم صل على فاطمة وأبیها

وبعلها وبنیها وسرک المستودع فیها

بعدد ما أحاط به علمک

 

امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 روش کار امام حضرت امیرالمؤمنین على(ع) با وجودى که به خواست خدا مسائل پشت پرده را مى‏دانست، همیشه بر حسب ظاهر رفتار مى‏کرد تا براى مردم نمونه باشد و نگویند: على از غیب آگاه بود، و لذا درست رفتار مى‏کرد، از این رو آن حضرت به قاضى خود در شهر اهواز که نامش (رفاعه) بود نامه‏اى نوشته و متذکر شدند که ما مأمور به ظواهر امور هستیم، و واقع را باید به خدا موکل کرد، یعنى اینکه تحقیق در امور مردم و کشف اسرار آنان جایز نیست و بهمین جهت است که شکنجه متهمین در اسلام حرام، و هیچکس را جهت گرفتن اعتراف و اقرار نباید زیر شکنجه انداخت، بلکه هر انسانى مختار است، اگر به اختیار خود اقرار کند حکم بر او ثابت، و الا رهایش مى‏سازند بلکه اگر شاهد و یا متهمى در پیشگاه امیر مؤمنان ساکت مى‏شد امام رهایش ساخته و او را مجبور به سخن گفتن نمى‏کردند.  1 ـ سوره مائده، آیه32 .

/ 4 نظر / 10 بازدید
سيد محسن

سلام عليکم .. اين اعياد بر شما مبارک باد ..... مطالب منتخب شما بسيار پر محتوا هستند ......... ممنون از قدوم سبزتان در دريچه ...... در پناه حضرت دوست

علیرضا

با سلام. علی مع الحق و الحق مع علی. انشاءالله بتوانیم با اعمال و کردارمان شیعیان خوبی برای ایشان باشیم. ياعلی، التماس دعا.

فا- عین

سلام اميدوارم حالتون خوب باشه.............چقدر سخناتون به دل ميشينه ......يا علی و التماس دعا

الهدي

سلام...آدم اينجا که مياد درسی تازه می گيره.....التماس دعا.ياعلی.ع.