امیرالمومنین (ع) - قسمت بیستم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) :

 

وَ اعْمَلْ لِدُنْیاکَ کَأَنـَّکَ تَعیشُأَبَدًا، وَ اعْمَلْ لاِخِرَتِکَ کَأَنـَّکَ تَمُوتُ غَدًا، وَ إِذا أَرَدْتَعِزًّا بِلا عَشیرَة، وَ هَیْبَةً بِلا سُلْطان فَاخْرُجْ مِنْ ذُلِّ مَعْصِیَةِاللّهِ إِلى عِزِّ طاعَةِ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ.

 

براى دنیایت چنان کار کن که گویا همیشه زندگىمىکنى، و براى آخرتت به گونه ای  کارکن که گویا فردا خواهى مُرد، و اگر عزّتى بدون بستگان و شکوهى بدون سلطنت خواهى، از معصیت و نافرمانى خدا به طاعت و فرمانبرىخداوند عزّوجلَّ درآى.

مطلب امروز 

 

 

 

 

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

احترام به آراء دیگران

دو آیه است در قرآن شریف راجع به مشورت با دیگران:

1 ـ راجع به مؤمنین مى‏فرماید: و کار آنان در میانشان شورائى است (و امرهم شورى بینهم)(1).

و در آیه دیگر، به پیامبر بزرگ اسلام خطاب مى‏کند: با مردم مشورت کن، پس اگر تصمیم گرفتند، آنگاه بر خداوند متعال توکل کن (و شاورهم فى‏الامر فاذا عزمت فتوکل على‏ الله)(2).

در این آیه ملاحظه مى‏شود که پیامبر اکرم با آن عظمت و مقام عصمت مأمور به مشورت با مردم شده، و این روش گردآورى مردم است، وگرنه استبداد برأى و خود محورى هیچگونه اثرى جز جدائى مردم و دورى آنان ندارد، و لذا وجود مقدس حضرت على(ع) به پیروى از پیامبر گرامى اسلام به مردم مى‏فرمود ـ چنانچه در نهج‏البلاغة آمده: ـ شما بر من حق رأى دادن دارید، که من با شما مشورت کنم و شما رأى بدهید.

/ 3 نظر / 8 بازدید
فاطمه

سلام خيلی برام جالب بود که اينجا از امام علی می خونم...خوشحال ميشم سری به ماهم بزنيد.

عليرضا

بسم الله الرحمن الرحيم انا لله و انا اليه راجعون در اعتراض به جنايات نيروهای انگليسی در عراق امروز (يکشنبه) ساعت ۲ همه با هم در برابر سفارت اين کشور در تهران فرياد مرگ بر انگليس سر خواهيم داد. مسلمانی مليت کشور و مرز نمی شناسد.آری دولت انگليس با مردم مسلمان عراق وارد جنگ شده است و سفيران انگليس نيز نمايندگان رسمی همان دولتند. اگر نگوييم که خون آنان به عنوان کافران حربی بر ما مباح است حداقل خروج آنان و تعطيلی سفارت انگليس در تهران می تواند تکانی بر ما باشد که اکنون همگی در رخوتی دردناک فرو رفته ايم. ياعلی، التماس دعا.

حمزه

باسلام خدمت شما دوست خوبم.ببخشيد که يه مدت نسبتا طولانی نتوانستم به وبلاگ شما سر بزنم .علت اين هم اين بود که من چون در يک انتشارات کار ميکنم وبدليل برگزاری نمايشگاه کتاب وهم چنين مشکلات درسی دانشگاه وقت به من کمتر مجال اين کار ها را به من داد.يا علی