امیرالمومنین (ع) - قسمت دوازدهم

روز معلم گرامی باد

حدیث امروز

 

 

عالمان دنیا طلب

 

پیامبراکرم(صلى الله علیه وآلهوسلم)


 
أَوْحَى اللّهُ إِلى داوُدَ(علیهالسلام) لا تَجْعَلْ بَیْنى وَ بَیْنَکَ عالِمًا مَفْتُونًا بِالدُّنْیافَیَصُدَّکَ عَنْ طَریقِ مَحَبَّتى فَإِنَّ أُولئِکَ قُطّاعُ طَریقِ عِبادِىالْمُریدین َ، إِنَّ أَدْنى ما أَنـَا صانِعٌ بِهِمْ أَنْ أَنـْزَعَ حَلاوَةَمُناجاتى عَنْ قُلوبِهِمْ :


خداوند به داود(علیه السلام) وحىفرمود که: میان من و خودت ، عالِم فریفته دنیا را واسطه قرار مده که تو را از راهدوستى ام بگرداند ، زیرا که آنان ، راهزنانِ بندگانِ جویاى من اند ، همانا کمتر کارىکه با ایشان کنم این است که شیرینى مناجاتم را از دلشانبرکنم .

مطلب امروز 

 

 

امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

فرجام دادن به مجرم امروزه در دادگاههاى دنیا به مجرد ثبوت جرم و یا اقرار مجرم، دادگاه پس از شوراهاى مقدماتى راى خود را مبنى بر مجازات مجرم صادر مى‏کند، و در برخى از کشورها مجرم مى‏تواند از رأى صادره فرجام خواهد، و در صورتى که دادگاه این حق را به مجرم بدهد، هیئتهاى منصفه، و دادگاه تشخیص پس از تشریفاتى به فرجام‏خواهى مجرم رسیدگى مى‏کنند... اما در دادگاه اسلامى حکومت امام على(ع) بدون اینکه مجرم فرجام بخواهد و حتى گاهى با وجود کیفرخواست از سوى خود مجرم، براى چندبار به او فرجام داده مى‏شود و در صورتى که جرم او تعدى به حقوق مردم نباشد، به وى فرصت داده مى‏شود تا اگر بخواهد فرار کند، و این به لطف و مرحمت اسلام باز مى‏گردد که دادگاه اسلامى تا حدود ممکن از خونریزى جلوگیر کرده و در صدور حکم تأمل مى‏نماید، بعنوان نمونه به قضاوت بى‏نظیرى از حضرت على(ع) که در کتاب (کافى) نقل شده، اشاره مى‏بریم: داستان جالب مرحوم کلینى در کتاب شریف (کافى) از جناب میثم داستانى را اینچنین نقل مى‏کند: روزى یک زن به حضور امیر مؤمنان(ع) شرفیاب شد، و عرضه داشت: یا امیرالمؤمنین من زناکارم پس پاکم کن، خدا تو را پاک کند، چون عذاب دنیا از عذاب همیشگى آخرت آسانتر است.
امام به او فرمودند: از چه تو را پاک کنم؟
ـ آقا من زناکار هستم.
ـ آیا هنگامى که زنا دادى، شوهردار بودى یا خیر؟
ـ آرى در آن موقع شوهر داشتم.
ـ آیا به هنگام زنا، شوهرت حاضر بود یا غایب؟
ـ شوهرم حاضر بود.
پس از این گفتگوى کوتاه حضرت به او فرمودند: فعلاً برو، و آنچه در شکم دارى وضع حمل کن،و پس از زایمان بیا تا پاکت کنم، آن زن از محضر دادگاه مرخص شد و هنگامى که دور شد بطورى که دیگر سخن امام را نمى‏شنید، حضرت سر بطرف آسمان کرد و عرضه داشت: بار خدایا این یک شهادت بود، پس از مدتى مجدداً زن بحضور امام شرفیاب شده و عرض کرد:
ـ یا امیرالمؤمنین من وضع حمل کردم، حال پاکم کن. امام بظاهرى ناشناخته به او فرمودند:
ـ براى چه پاکت کنم؟
ـ آقا من زنا داده‏ام، پاکم کن.
ـ آیا به هنگام زنا شوهر داشته‏اى؟
ـ آرى.
ـ آیا شوهرت به هنگام زناى تو حاضر بود یا غایب؟
ـ شوهرم حاضر بود.
در این هنگام امام براى بار دوم، او را از دادگاه مرخص کرده و فرمودند: حال برو فرزندت را دو سال شیر بده، چنانکه خداوند امر فرموده است، آن زن از خدمت امام مرخص شد، آنگاه حضرت روى به آسمان کرد، و عرضه داشت: خداوندا، این دو شهادت شد پس از گذشت دو سال مجدداً آن زن شرفیاب شده و عرض کرد: حال دو سال است که فرزندم را شیر دادم، یا امیرالمؤمنین پاکم کن، حضرت با چهره‏اى ناشناخته از او پرسیدند: از چه پاکت کنم؟ عرض کرد: من زنا داده‏ام، پاکم کن.
ـ آیا به هنگام زنا شوهردار بودى؟
ـ آرى شوهر داشتم.
ـ آیا شوهرت حاضر بود یا غایب؟
ـ شوهرم حاضر بود.
حضرت براى بار سوم فرمودند: حال برو فرزندت را تکفل کن تا رشد کند و بتواند بخورد و بیاشامد، و از پشت بامى نیفتد، و در چاهى فرو نرود، جناب میثم مى‏گوید: آن زن از خدمت امام با چشم گریان مرخص و دور شد، آنگاه امیر مؤمنان روى به آسمان کرد، و عرضه داشت: خدایا این سه شهادت شد.
هنگامى که آن زن براى بار سوم از دادگاه عدل اسلامى مرخص شد، شخصى بنام عمرو ابن حریث مخزومى با وى روبرو شده و گفت: اى بنده خدا از چه گریه میکنى؟ من دیدم که به خدمت حضرت على (ع) مى‏روى و از ایشان مى‏خواهى که تو را پاک کند؟ آن زن گفت: آرى من از امام خواستم که پاکم کند، امام به من فرمود: فرزندت را تکفل کن تا رشد کند، بتواند بخورد، بیاشامد، از بامى نیفتد و در چاهى فرو نرود، حال مى‏ترسم که مرگ به سراغم آید در حالى که آن حضرت مرا پاک نکرده است، عمرو بن حریث گفت: اى زن حال که چنین است فرزندت را من تکفل مى‏کنم، آن زن پیروزمندانه براى بار چهارم به خدمت امام شرفیاب شده، و گفته عمرو بن حریث را بسمع امام رساند، حضرت با چهره‏اى ناشناخته پرسیدند: براى چه فرزندت را مى‏خواهى تکفل کند؟
ـ یا امیرالمؤمنین چون من زنا داده‏ام و حال مى‏خواهم شما پاکم کنید.
ـ آیا به هنگام زنا شوهر داشته‏اى یا خیر؟
ـ آرى شوهر داشته‏ام.
ـ آیا شوهرت حاضر بود، یا غایب؟
ـ شوهرم حاضر بود.
آنگاه امام سر به آسمان کرده و عرضه داشت: خدایا تو مى‏دانى که چهار شهادت بر علیه این زن به اثبات رسید، و نگاهى غضبناک به عمرو بن حریث انداخت، آن مرد عرض کرد: یا امیرالمؤمنین من فکر کردم که شما دوست دارید فرزند این زن را تکفل کنم، و حال اگر شما دوست ندارید من چنین کارى نمى‏کنم، امام به او فرمودند: آیا پس از اثبات شهادت چهارم؟! بخدا سوگند که باید او را تحت تکفل خود قرار بدهى.. آنگاه حضرت حکم خدا را در باره این زن به اجرا در آوردند.
در حاشیه دادگاه از این داستان شگفت‏آور مى‏توان نکات ارزنده‏اى آموخت که در حاشیه دادگاه امیرالمؤمنین (ع) براى تمامى انسانها عبرت‏انگیز، و بویژه براى قضات بهترین درس است:
1 ـ اینکه امیرالمؤمنین تمام جوانب قضیه را در نظر گرفته، و بطور کامل تحقیق فرمود، تا حجت تمام شود.
2 ـ زن باردار را مجازات نکرد، تا زمانى که وضع حمل کند.
3 ـ مجرم را بازداشت نفرمود، بلکه آزادش گذاشت تا فرصت فرار داشته باشد.
4 ـ بار اول و دوم و سوم اقرار براى آنحضرت ملاک نبود.
5 ـ هربارى که مجرم به دادگاه مراجعه مى‏کرد، حضرت با چهره‏اى ناشناخته با وى روبرو مى‏گشت، و پرسشهاى خود را تکرار مى‏فرمود تا شاید اگر مجرم در دفعات قبل اشتباهى کرده، الان جبران شود.
6 ـ حضرت زن شیرده را اعدام نمى‏کرد.
7 ـ کودک دوساله را از مادرش جدا نمى‏کرد، گرچه آن مادر مستحق قتل باشد.
8 ـ بر عمرو غضب کرد که چرا تکفل طفل را بعهده گرفته است.
9 ـ و بالاخره پس از تحقیقات دامنه‏دار و چهار بار شهادت مجرم، حد الهى را بر او به مرحله اجراء در آورد.

/ 3 نظر / 12 بازدید
نرگس

خداوند به موسي وحي كرد : من راحتي را در بهشت قرار دادم و مردم در دنيا به دنبال آن هستند اين داستان رو شنيده بودم از امام علي ممنون و موفق باشيد

راهيان سفر عشق

با سلام خدمت شما دوست عزيز و بزرگوار.راهيان عشق سفر عشقی را آغاز نمودند و در اين راه دلهای عاشق را نيز با خود همسفر نمودند.شما دوست عزيز نيز مي توانيد از طريق وبلاگ راهيان سفر عشق همسفر اين عزيزان باشيد و ماجرای عشق آنان را بخوانيد.....التماس دعا.و خدا نگه دار.

عرشيان

سلام.....با آروزی موفقيق برای شما دوست گرامی .....قسمت دوم((غواص ها بوی نعناع می دهند)) نوشته شد.....خوشحال می شوم سرافرازمان کنيد...يا علی التماس دعا.