امیرالمومنین (ع) - قسمت سی و دوم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پارسایى و دعا

 


حضرت امام زین العابدین(علیه السلام) :

 ما مِنْ شَىْء أَحَبُّ إِلَى اللّهِ بَعْدَمَعْرِفَتِهِ مِنْ عِفَّةِ بَطْن وَ فَرْج وَ ما مِنْ شَىْء أَحَبُّ إِلَى اللّهِمِنْ أَنْ یُسْأَلَ:

 چیزى نزد خدا، پس از معرفت او، محبوبتر ازپارسایى شکم و شهوت نیست، و چیزى نزد خدا محبوبتر از درخواست کردن از اونیست.

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

بیت المال

کلید بیت‏المال مسلمین در اختیار پیامبر و امام و در زمان غیبت امام باید در اختیار مراجع تقلید و رهبران دادگر و شایسته‏اى باشد، بطورى که حتى به مقدار یک درهم نیز حیف و میل نگردد، و حتى خود رهبران اسلامى و یا قضات آنها، یا اینکه از حقوق بیت‏المال استفاده نمى‏کرده و از دسترنج خود امرار معاش مى‏نموده‏اند، و یا اینکه در صورت استفاده، جز به مقدار مورد نیاز خود از آن بر نمى‏داشته‏اند.

مثلا پس از پایان جنگ حنین به نفع مسلمین، غنایم جنگى بسیارى بدست سپاه اسلام افتاد، و پیامبر بزرگ اسلام(ص) چند موى شتر را بدست گرفته و فرمودند: من حتى این مقدار هم از مال شما نخواهم برداشت و این غنایم به عموم مسلمین تعلق دارد.

و در روایت دیگرى از پیامبر بزرگ چنین وارد شده: اگر اموال شما مثل کوههاى (تهامه) در اختیار باشد، آن را در میان شما عادلانه تقسیم مى‏کنم و شما مرا دروغگو، ترسان، و بخیل نمى‏یابید.

پیامبر اسلام تمام اموال بیت‏المال را در میان مسلمین قسمت کرد، تا جائى که به هنگام رحلت نزد مردى یهودى چیزى را برسم رهن و گرو گذاشته بود، تا مقدارى غذا براى مصرف خود و خانواده‏اش تهیه کند.

و امیر مؤمنان امام على(ع) نیز به پیروى از پیامبر اسلام اموال بیت‏المال را در میان مردم تقسیم مى‏کرد، حتى دارائى خود را نیز در راه خدا انفاق کرد، تا جائى که به هنگام شهادت در حدود هفتصد هزار درهم بدهکار بود، با وجودى که پولهاى زیادى در بیت‏المال به اختیار آن حضرت بود و امام تمام آنها را تقسیم مى‏نمود، و اگر گاهى براى خود چیزى بر مى‏داشت، تنها به قدر سهمیه سایر مسلمین به خود حق مى‏داد.

حضرت پیامبر (ص) و امیر مؤمنان (ع) همیشه مردم را از سوء استفاده در امور مالى و بویژه اموال مربوط به بیت‏المال مسلمین برحذر مى‏داشتند، و احترام حقوق مردم را گوشزد مى‏نمودند.

در روایتى آمده: به هنگام توزیع غنائم خیبر توسط پیامبر اسلام (ص) قطعه پارچه‏اى ناپدید شد، بعضى از منافقین حضرت را متهم ساختند که آن پارچه را برداشته، اما بعد معلوم شد که یکى از اصحاب آن را به سرقت برده، مدتى از این موضوع گذشت، روزى گذر پیامبر اکرم (ص) با عده‏اى از اصحابشان به قبرستان بقیع افتاد، و شخصى که پارچه را به سرقت برده بود، قبلا از دار دنیا رفته و در آن قبرستان دفن شده بود، یکى از اصحاب پیامبر بر سر قبر او که رسید گفت: (خوشا به حال تو که در بهشت هستى).

پیامبر اسلام (ص) روى به اصحاب نموده و فرمود: نه، او در بهشت نیست زیرا پارچه‏اى را که در خیبر سرقت کرده بود، در قبر او تبدیل به شعله‏اى آتش شده است.

و در کتاب (غوالى) از پیامبر اسلام(ص) نقل مى‏کند که فرمود: کسى که مال مسلمانى را به زور بستاند، خداوند بهشت را بر او حرام و دوزخ را بر او واجب مى‏کند، سئوال شد: یا رسول الله حتى اگر آن مال چیز اندکى باشد؟! فرمود: حتى اگر یک مسواک باشد.

و در داستان معروفى نقل مى‏کنند: حضرت على(ع) با یک مرد غیر مسلمان در باره یک زره از بیت‏المال نزاعشان شد، امام به همراه آن مرد نزد قاضى تشریف بردند، آنچه جلب توجه مى‏کند این است که تا چه اندازه حفظ اموال بیت‏المال داراى اهمیت است، که شخص رئیس دولت براى یک زره بیت‏المال حاضر شود حتى نزد قاضى برود تا حقى از بیت‏المال ضایع نگردد.

/ 4 نظر / 5 بازدید
فرزاد

وبلاگ قشنگت رو ديدم. خيلی لذت بردم. هيچ ميدونی يه عکس به اندازه ده صفحه متن ميتونه به مخاطبش مطلب برسونه و چقدر گذاشتن عکس توی پرشين بلاگ سخته و ما اين مشکل رو برای شما حلش کرديم اگه ميخوای توی وبلاگت عکس بذاری کافيه رو آدرس URLکليک کنی.

مناظرات بین شیعه و سنی

بسم الله الرحمن الرحیم ....سلام علیکم .....به نظر شما چرا از فیض دیدار حضرت بقیه الله محروم هستیم .... شما هم نظرتونو بیان بفرمائید .... راستی این گروهتون خیلی فعاله ولی حیف که بعضیهاشون خودی نیستند ....يا علی و به اميد ديدار

علي شايق

سلام // از اين که ذره نوازی می کنين و به زير پاتون هم نيگاه می کنين جدا متشکرم و خدا رو شکر می کنم که دوستانی مثل شما وبلاگ منو مطالعه می کنن ... يا حق امام حسن مجتبی عليه السلام پشتيبانتون

كتكله

سلام! اگه مي خوای يا نمي خواي ؟!اطلاعاتي راجع به امكانات جديد ياهو بدست بياري به من سر بزن