حدیث غدیر - قسمت سیزدهم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضرت علی (ع) به مالک اشتر فرمودند :

کار هر روز را همان روز انجام بده ، چون برای هر روز کاری مخصوص آن است .

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدیث غدیر

سند گویاى ولایت

 

گواه چهارم:

پیامبر(صلى الله علیه وآله) در آغاز سخن خود، از مردم سه اصل مهمّ اسلامى را اقرار گرفت و فرمود:

«أَلَسْتُمْ تَشْهَدُونَ أنْ لا إِلهَ إلاّ اللّهُ وَ أنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ و رَسُولُهُ وَ أَنَّ الجنَّةَ حَقٌّ وَ النَّارَ حَقُّ؟; آیا شما گواهى نمى دهید که معبودى جز خداى یکتا نیست، محمّد(صلى الله علیه وآله)بنده و رسول خدا است، و بهشت و دوزخ حق است؟»

هدف از این اقرار گرفتن چه بود؟ آیا جز این است که مى خواهد ذهن مردم را آماده کند، تا مقام و موقعیّتى را که بعداً براى على(علیه السلام) ثابت خواهد کرد، به مانند اصول پیشین تلقّى نمایند و بدانند که اقرار به ولایت و خلافت وى، در ردیف اصول سه گانه دین است که همگى به آن اقرار و اعتراف دارند؟ اگر مقصود از «مولى» دوست و ناصر باشد، رابطه این جمله ها به هم خورده و کلام، استوارى خود را از دست مى دهد. و پیوند کلام به هم مى خورد، آیا چنین نیست؟

* * *

/ 2 نظر / 10 بازدید
عليرضا

سلام برادر. اول از همه ايام فاطميه را خدمت شما تسليت عرض می کنم و اميدوارم اين حقير و ديگر دوستان را در اين ايام از دعای خير خود فراموش نکرده باشيد. دوم اينکه شرمنده مدتی توفيق حاصل نشد تا به اينجا سر بزنم. سوم اينکه از مطالب بسيار زيبا و پر محتوای شما در وبلاگ و گروه تشکر و قدردانی می گردد. انشاءالله بتوانيم از اين مطالب در زندگی روزمره خود استفاده نمائيم. ياعلی، التماس دعا.

ابر باران

سلام ....ممنون که حرفای حضرت علی رو مينويسی ... حق يارت