امیرالمومنین (ع) - قسمت چهاردهم

حدیث امروز

 

 

 نتیجه یقین

 

پیامبراکرم(صلى الله علیه وآلهوسلم)


لَوْ کُنْتُم تُوقِنُونَ بِخَیْرِالاْخِرَةِ وَ شَرِّها کَما تُوقِنُونَ بِالدُّنیا لاَثَرْتُمْ طَلَبَالآخِرَةِ


اگر شما مردم یقین به خیر و شرّ آخرت مى داشتید ، همان طور که یقین به دنیا دارید ، البته در آن صورت ، آخرت را انتخاب مىکردید.

 

مطلب امروز 

 

 

 

امیرالمؤمنین علی علیه السلام

  زندگى فرمانروایان اسلام

حضرت امیر مؤمنان على(ع) به پیروى از پیامبر والا مقام اسلام، در نهایت سادگى زندگى مى‏کرد، و هیچ گونه تکبرى بر مردم نداشت و به مالک اشتر که استاندار آن حضرت در مصر بود، طى عهد نامه‏اى متذکر شدند، که بمانند شیر درنده خوئى در میان مردم نباش، باید وجود حاکم اسلامى، سراسر مهر و لطف براى مردم باشد و چنانچه در روایات آمده: همیشه مردم از او آرزوى خیر داشته و از شر او در امان باشند (الخیر منه مأمول والشر منه مأمون) و این صفت باید در هر مسلمانى باشد و بویژه در فرمانرواى مسلمین، و بسیارى از اوقات مى‏شد که در اثر سادگى ظاهر و بدون تشریفات بودن امیر مؤمنان، با وجودى که آن حضرت در میان مردم بود عده‏اى او را نمى‏شناختند، و بگفته (ضرار) که از کوفه بسوى دمشق نزد معاویه رفته بود، امیر مؤمنان در میان ما مثل یک فرد عادى بود (کان فینا کأحدنا).

حضرت على(ع) هیچگاه براى خود محافظین شخصى و یا تشریفات حکومتى قائل نمى‏شد، با وجودى که قدرت این کار را داشت و پایگاه آن حضرت در قلوب مردم بود، حتى به دشمنان خود لطف و مرحمت داشت و تعدادى از مخالفین در برابر آن حضرت سخنان ناشایستى مى‏گفتند و حضرت مجازاتشان نمى‏کرد، و لذا حتى مخالفین او را رهبرى شایسته یافته و خود را در حکومت آن حضرت آزاد مى‏دیدند.

مثلا پس از دستگیرى قاتل آن حضرت (عبدالرحمن بن ملجم) حضرت با او ملاقات کرده و فرمودند: آیا بد امامى برایت بودم؟! ابن ملجم که دشمن و قاتل آن بزرگوار بود گفت: نه، ولى تو نمى‏توانى اهل دوزخ و جهنم را نجات بخشى، کنایه از اینکه علت ترور شما بدى و پستى فطرت خودم بود.

امیر مؤمنان با این گفتگوى مختصر، به جهانیان ثابت کردند که حتى قاتل آن حضرت به علت نارضایتى، اقدام به ترور او نکرده، بلکه پست‏فطرتى خود ابن ملجم باعث ارتکاب آن جنایت هولناک شده است، و لذا مورّخین نقل مى‏کنند: پس از ضربت خوردن حضرت على(ع)، تمامى مردم خاک مسجد را برداشته و بر سر مى‏ریختند، و براى مصیبت آن امام اشک ریخته و عزادار شده بودند، و این نشانه نفوذ حضرت در قلوب مردم بود، به هرحال زندگى این رهبر الهى، سراسر عبرت و درس است و ما به چند روایت تاریخى از زندگى ساده، و وجود عادى آن حضرت در متن جامعه در این فصل بسنده مى‏کنیم:

/ 1 نظر / 16 بازدید
عليرضا

سلام. پيشاپيش ولادت با سعادت پيامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) را تبريک عرض می کنم. اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک. ياعلی، التماس دعا.