حدیث غدیر - قسمت چهارم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قَالَ  امیرالمومنین علی (ع) : 

لِرَجُلٍرَآهُ یَسْعَى عَلَى عَدُوٍّ لَهُ بِمَا فِیهِ إِضْرَارٌ بِنَفْسِهِ إِنَّمَاأَنْتَ کَالطَّاعِنِ نَفْسَهُ لِیَقْتُلَ رِدْفَهُ .

 حضرت امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) :

(شخصى را دید که چنان بر ضد دشمنش مى کوشید که به خود زیان مى رسانید، فرمود:) تو مانند کسى هستى که نیزه در بدن خود فرو برد، تا دیگرى را که در کنار اوست بکشد!

 

نهج البلاغه-حکمت 257

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدیث غدیر

سند گویاى ولایت

 

دورنماى غدیر

مراسم «حجّة الوداع» در ماه آخر سال دهم هجرت به پایان رسید، مسلمانان، اعمال حج را از پیامبر اسلام(صلى الله علیه وآله) آموختند و در این هنگام، پیامبر گرامى(صلى الله علیه وآله) تصمیم گرفت، مکّه را به عزم مدینه ترک گوید. فرمان حرکت صادر شد، هنگامى که کاروان به سرزمین «رابغ»(1) که در سه میلى «جحفه»(2) قرار دارد، رسید; جبرئیل، امین وحى، در نقطه اى به نام «غدیر خم» فرود آمد، و حضرت را با آیه زیر مورد خطاب قرار داد:

«یَا أیُّها الرَّسُولُ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ(3); اى رسول! آنچه که از سوى خدا به تو فرستاده شده، به مردم ابلاغ کن. و اگر ابلاغ نکنى رسالت خدا را تکمیل نکرده اى، خداوند تو را از آسیب مردم حفظ مى کند!»

لحن آیه حاکى از آن است که خداوند انجام امر خطیرى رابر عهده پیامبر(صلى الله علیه وآله) گذارده است که هم سنگ رسالت، و موجب یأس دشمنان اسلام بوده است، چه امر خطیرى بالاتر از این که در برابر دیدگان بیش از صدهزار نفر، على(علیه السلام) را به مقام خلافت و وصایت و جانشینى نصب کند؟!

از این نظر، دستور توقّف صادر شد. کسانى که جلو کاروان بودند، از حرکت باز ایستادند، و آنها که دنبال کاروان بودند، به آنها پیوستند. وقت ظهر و هوا به شدّت گرم بود، تا آنجا که گروهى از مردم قسمتى از رداى خود را بر سر، و قسمتى را زیر پا مى افکندند. براى پیامبر سایبانى، به وسیله چادرى که روى درخت افکنده بودند، تشکیل شد، آن حضرت بر روى نقطه بلندى که از جهاز شتر ترتیب داده شده بود، قرار گرفت و با صداى بلند و رسا خطبه اى ایرد کرد که عصاره اش این بود:

* * *(بقیه در قسمت پنجم)

/ 5 نظر / 15 بازدید
کمیل

اللهم عجل لولیک الفرج *** سلام ... اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و ال محمد و آخر تابع له علی ذلک ... اجرت با اول مظلوم عالم ... چه فایده که همه این مطالب تو کتب اهل سنت هست ... چشمهاشون می بینه ولی کور دلند . باولایت تا شهادت ... یاعلی

شراره

سلام ؛ از لطف شما سپاسگزارم ؛ موفق باشيد

darvish

((سخن من نه از درد ايشان بود.خود از دردی بود که ايشانند))دوست عزيز از حضور پر مهرتان کمال تشکر را دارم.بهشت خاکستری با مطلب جديدی تحت عنوان( اما بعد... )منتظر شماست.

سید

سلام ودرودبرولی عصر ومحبانش وسلام برتوآقاسيد..... لعنت شيعه به اولی/لعنت شيعه به دومی/لعنت شيعه به سومی/سلام شيعه به علی واولاد علی...خداحفظت کنه....باغ بهشت به روز شد بيای خوشحال می شم.......يا علی

خاکسار آستان علي

اليوم اکملت لکم دينکم و اتممت عليکم نعمتی و رضيت لکم الاسلام دينا. حضرت آيت الله جوادی آملی قریب به این مضمون می فرمودند که: معلوم است که دين اسلام بدون ولايت٬ مورد پسند خدا نيست. چون در روز غدير می فرمايد که امروز دين اسلام را بر شما پسنديدم. يا علی