حدیث غدیر - قسمت هفدهم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضرت محمد (ص) :

با شرف ترین مرگ شهادت است .

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدیث غدیر

سند گویاى ولایت

 

گواه هشتم:

هرگاه مقصود همان مراتب دوستى على(علیه السلام) بود، دیگر لازم نبود که این مسأله در چنان هواى گرم و سوزان مطرح گردد (کاروان یکصد هزار نفرى را از رفتن باز دارد و مردم را در آن هواى گرم روى ریگ و سنگ هاى داغ بیابان بنشاند و خطابه مفصّل بخواند)؟

* * *

مگر قرآن همه افراد جامعه با ایمان را برادر یکدیگر نخوانده بود، چنان که مى فرماید:

«إنّما المُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ;(26) افراد با ایمان برادر یکدیگرند».

مگر قرآن، در آیات دیگرى افراد با ایمان را دوست یکدیگر معرفى نکرده است؟ و على(علیه السلام) نیز عضو همان جامعه با ایمان بود، دیگر چه نیازى بود، و به فرض که مصلحتى در اعلام این دوستى بود، احتیاج به این مقدّمات و این همه شرایط سخت نبود، در مدینه هم ممکن بود. به یقین مسأله بسیار مهمترى بوده که نیاز به این مقدّمات استثنایى داشت، مقدّماتى که در زندگى پیامبر(صلى الله علیه وآله)بى سابقه بود، و نظیر آن هرگز تکرار نشد.

* * *

 اکنون به داورى بنشینید

با این قرائن روشن، اگر کسى در مقصود پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله)که همان خلافت و زعامت مسلمین است شک کند شگفت آور نیست؟ آنها که تردید مى کنند چگونه وجدان خود را قانع مى سازند، و پاسخ پروردگار را روز رستاخیز چه خواهند داد؟

به یقین هرگاه همه مسلمانان فارغ از تعصّب ها و پیش داورى ها بررسى تازه اى را روى حدیث غدیر آغاز کنند، به نتایج مطلوبى خواهند رسید و سبب اتّحاد هرچه بیشتر صفوف مسلمین خواهد شد، و جامعه اسلامى چهره نوینى به خود خواهد گرفت.

* * *

/ 2 نظر / 9 بازدید
sadegh

کتاب در شهر به دنبال شهیدان می گردم رو اگه پیدا کردی بخون! یه روز توی هوای نجف بودم که علی (ع) اومد گفت پاشو بریم سر منزل مقصود گفتم علی اگه کارت شناسایی داری نشون بده. یه نهج البلاعه به خط کوفی از عباش در اورد که من تازه شمشیر شو دیدم . باز هم گفت « وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ » گفتم یا علی ... دنبالش رفتم تا اونجایی که باید رفت و دیگه برنگشت. ... اگه حال داشتی یه دعایی برای ما بخون. اوضام خیلی خرابه به مولا.