قرآن بسوى امام هدایت مى ‏کند - 1

قرآن بسوى امام هدایت مى ‏کند

أَنّ الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلْإِمَامِ‏

حدیث:

مُحَمّدُ بْنُ یَحْیَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمّدِ بْنِ عِیسَى عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ قَالَ سَأَلْتُ أَبَا لْحَسَنِ الرّضَا ع عَنْ قَوْلِهِ عَزّ وَ جَلّ وَ لِکُلّ‏ٍ جَعَلْنا مَوالِیَ مِمّا تَرَکَ الْوالِدانِ وَ الْأَقْرَبُونَ وَ الّذِینَ عَقَدَتْ أَیْمانُکُمْ قَالَ إِنّمَا عَنَى بِذَلِکَ الْأَئِمّةَ ع بِهِمْ عَقَدَ اللّهُ عَزّ وَ جَلّ أَیْمَانَکُمْ‏.

اصول کافى جلد 1 صفحه: 314 روایه: 1

ترجمه:
حسن بن محبوب گوید: از حضرت رضا(علیه السلام) راجع بقول خداى عزوجل پرسیدم (
آیه 33- سوره 4) (((همه را در ترکه پدران و مادران خویشان، بستگانى قرار داده ‏ایم و کسانى را که با آنها دست (بیعت یا پیمان) داده ‏اید،))) (بهره آنها را بدهید) حضرت فرمود: مقصود ائمه علیه السلام باشند که خداى عزوجل پیمان شما را با ایشان بسته است.

شرح:
ظاهر آیه شریفه و تفسیر آن، راجع به ارث بردن اولاد از پدر و مادر و خویشان و بستگان از یکدیگر است که در آخر آیه شریفه ذکر شد و آن به معنى رابطه همسرى یا ضامن جریرة و یا امامت است که فقهاء در کتاب ارث تفصیل داده‏ اند و ارث بردن امام در صورتى است که براى میت هیچگونه وارثى نباشد و اما تأویل و باطن آیه شریفه را که حضرت بیان مى ‏فرماید، تطبیق نمودن عقد ایمان است با حق معنوى امامت یعنى نظر به اینکه بین امام و مأموم رابطه ولایت و دست بیعت و پیمان فرمانبردارى هست، خدای تعاى مى ‏فرماید:  
این حق امام را ادا کنید یعنى از او اطاعت و پیروى کنید.

/ 8 نظر / 30 بازدید
شعیب فرامرزی

سلام خداوندا امرروز زندگیمان را در دستان توانمندت قرار میدهیم و به تو توکل میکنیم که چراغ و هدایتگر راهمان باشی.

بهرام

سلام بسیار عالی بود تشکر [گل][گل][گل]

ســــــاز زندگــــــی

ﯾﻮﺳﻒ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﺴﺖ ﺩﺭﻫﺎ ﺑﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ ﺍﻣﺎ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺧﺪﺍ... ﺣﺘﯽ ﺑﻪ ﺳﻮﯼ ﺩﺭﻫﺎﯼ ﺑﺴﺘﻪ ﺩﻭﯾﺪ ﻭ ﺗﻤﺎﻡ ﺩﺭﻫﺎﯼ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﺮﺍﯾﺶ ﺑﺎﺯ ﺷﺪ... ﺍﮔﺮ ﺗﻤﺎﻡ ﺩﺭﻫﺎﯼ ﺩﻧﯿﺎ ﻫﻢ ﺑﺮﻭﯾﺖ ﺑﺴﺘﻪ ﺷﺪﻧﺪ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺩﺭﻫﺎﯼ ﺑﺴﺘﻪ ﺑﺮﻭ ﭼﻮﻥ ﺧﺪﺍﯼ ﺗﻮ ﻭ ﯾﻮﺳﻒ ﯾﮑﯿﺴﺖ...[گل]

ترمه

آیت الله مجتهدی تهرانی: وضو می‌گیری، اما در همین حال اسراف می‌کنی نماز می‌خوانی اما با برادرت قطع رابطه می‌کنی روزه می‌گیری اما غیبت هم می‌کنی صدقه می‌دهی اما منت می‌گذاری بر پیامبر و آلش صلوات می فرستی اما بدخلقی می کنی دست نگه دار! ثواب‌هایت را در کیسهٔ سوراخ نریز!

khodai

عاااااااااااااااااااااااااااااااااااالی[گل][گل][گل] ممنون از پستای بسیار ارزشمندتون[گل][گل][گل][گل]