امیرالمومنین (ع) - قسمت سی و یکم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضرت امام جعفر صادق(علیه السلام) فرمودند:

 از جمله چیزهایی که به حضرت موسی (صلوات الله علی نبینا و علیه) وحی شده بودند، یادآوری شده بود که:

بخاطر ثروت زیاد شادی نکن و تحت هیچ شرایطی یاد مرا ترک مکن.

ثروت زیاد باعث می شود که گناهانترا فراموش کنی و ترک ذکر باعث می شود که به قساوت قلب دچارشوی.

عدةالداعی

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

پاسدارى از اموال مردم

اموال مردم در پرتو نظام اسلامى تا حدى محترم و محفوظ است که هیچگونه تعدى حتى به مقدار یک درهم به اموال مردم نمى‏شود، خواه مسلمان باشند و یا کفار در ذمه اسلام، بله در اسلام چهار نوع مالیات مقرر شده که عبارتند از:

1 ـ خمس، یعنى بیست درصد در آمدهاى اضافه بر مقدار مصرف انسان، که تفصیل آن در کتابى فقهى آمده.

2 ـ زکات، که حداکثر آن ده درصد و حداقل آن یک درصد است آنهم در نه کالا یعنى: (گندم، جو، خرما، مویز، شتر، گاو، گوسفند، طلا و نقره)، با شرایطى که در کتابهاى فقهى ذکر شد، و لذا شخصى از امام صادق (ع) پیرامون موارد زکات پرسید؟ امام نه مورد فوق را ذکر کرده و فرمودند: که پیامبر خدا غیر از اینها را عفو کرده، آن شخص عرضه داشت: ما حبوبات دیگرى چون برنج، کنجد و نظایر اینها داریم، آیا زکات ندارد؟ امام فرمودند: من بتو مى‏گویم که پیامبر خدا (ص) غیر از این موارد نه گانه را عفو کرده و تو مجددا میپرسى؟!.

3 ـ جزیه، و آن عبارت از مالیات بسیار اندکى است که دولت اسلامى از اقلیتهاى مذهبى دریافت مى‏کند، و در روایت است که حضرت امیر مؤمنان از ثروتمندان سالیانه (48) درهم نقره و از افراد متوسط سالیانه (24) درهم و از افراد کم درآمد سالیانه (12) درهم دریافت مى‏کرد، و همین تسهیلات و قوانین انسانى اسلام بود که آنان را راغب به اسلام مى‏نمود.

4 ـ خراج، و آن عبارت از پول اجاره سرزمینهاى بلاد کفار است، که توسط مسلمین فتح شده است.

در نظام اسلامى جز موارد فوق پولى به عنوان مالیات از مردم گرفته نمى‏شود، بنا بر این مالیات بر سفر، اقامت، دخول و خروج از یک مملکت، نوسازى، ساختمان، مغازه، آب، برق، تلفن و دهها موارد دیگر همه و همه در اسلام نیست.

سئوال: آیا تنها آن چهار موردى را که در مالیات اسلامى ذکر کردید، جهت اداره مملکت و انجام خدمات دولت کفایت مى‏کند؟

پاسخ: آرى، بلکه اضافه هم مى‏آید که آن اضافه بعنوان صلحه و جوایز بیت‏المال، بطور مساوى به عموم مسلمین داده مى‏شود و این شیوه از زمان خود پیامبر اسلام (ص) آغاز شد، که آن حضرت اموال اضافى بیت‏المال را سالیانه چند بار بطور مساوى در میان کلیه مسلمین تقسیم مى‏کرده و تا زمان آخرین خلیفه عثمانى ادامه داشت، البته تعدادى از خلفا و فرمانروایان مالیات دیگرى را هم گاهى دریافت مى‏کرده، که تمام علماى مسلمین آنها را منحرف مى‏دانسته‏اند.

و علت این افزایش بر مصارف دولت این بوده که در نظام اسلامى، دولت کارمندان زیادى ندارد، و تمام کارها و خدمات به مردم سپرده مى‏شود، تا سرمایه‏گذارى کنند و اجحاف نکنند، و دولت فقط ناظر است و لذا همیشه پول بیت‏المال اضافه مى‏آمده حتى در حالتهاى بحرانى و شرایط جنگى هیچیک از رهبران اسلامى بیش از آن مالیات چهارگانه، چیز دیگرى از مردم نمىگرفتند، مثلا پیامبر بزرگ اسلام (ص) در طول بیش از ده سال، که غالبا در حال دفاع از تجاوزات جنگى کفار بود، و حضرت امیر مؤمنان که در طول حدود پنج سال دوران حکومت خود در مبارزه با جنگ افروزان به سر مى‏برد، هیچگاه حتى یک درهم به زور از مردم دریافت نکردند، بلکه بعنوان اعانه و کمک گاهى پولهائى جمع‏آورى مىکردند.

در زمانى که تعدادى از مسلمین ثروتمند بودند، گاهى پیامبر اسلام (ص) از شدت گرسنگى سه شبانه روز به شکم مبارک خود سنگ مى‏بست و غذائى نداشت، حضرت صدیقه کبرى فاطمه زهرا (ع) از شدت گرسنگى رنگ مبارکشان دگرگون مى‏شد و حضرت امام حسن و امام حسین (ع) دراثر گرسنگى بمانند دو جوجه مى‏لرزیدند، و اصحاب صفّه (که جایگاهى در مسجد بوده و فقراى مسلمین آنجا اجتماع مى‏کرده‏اند) برهنه و نیمه برهنه و بسیارى از شبها گرسنه مى‏خوابیده‏اند با این وجود هیچ تاریخى ننوشته که پیامبر اسلام (ص) جز در موارد چهارگانه حتى یک درهم از ثروتمندان بعنوان دیگرى به زور گرفته باشد، چون اسلام پاسدار جان و اموال مردم است.

و در کتاب وسایل الشیعة، باب سیزدهم کتاب الزکات، روایتى از امیر مؤمنان(ع) نقل کرده، که اهمیت حفظ حقوق و اموال مردم را بیان مى‏کند:

حضرت امیر مؤمنان براى عاملین خود جهت دریافت مالیات، در توصیه نامه‏اى چنین مى‏نوشت:

همراه با تقواى خدا (وحده لا شریک له) حرکت کن، و مواظب باش که هیچ مسلمانى را مترسانى، و به زور و اکراه از زمین او رد نشوى، و مواظب باش که بیش از حق خدا از اموال او دریاف نکنى، پس اگر به یک آبادى رسیدى، در خارج آن در کنار منبع و یا قنات آب آنها پیاده شو، بدون اینکه وارد خانه‏هایشان گردى، آنگاه با آرامش و وقار بسوى آنان حرکت کن تا به میان آنان برسى، پس نخست با روئى گشاده سلام کن و بگو: اى بندگان خدا، ولى و جانشین خدا مرا بسوى شما فرستاده تا حق خدا را از شما بستانم، پس آیا از حقوق خدا چیزى به شما تعلق گرفته تا آن را به ولىّ او برسانم؟ در این حال اگر کسى گفت: نه، دیگر از او بازخواست مکن، و اگر کسى هم گفت: آرى، با او حرکت کن بدون اینکه او را بترسانى یا تهدید کنى، یا در مشکلات بیندازى و یا اینکه او را رنج و زحمت اندازى.

آنگاه آنچه را که آن شخص از طلا و یا نقره بتو تقدیم داشت، بپذیر و مواظب باش هیچگاه مسلمانى را اهانت و حتى یک یهودى یا نصرانى را براى خراج مورد ضرب و توهین قرار ندهى، و هیچ حیوان بارکشى را جهت تأمین مالیات بفروش نرسانى، زیرا ما مأمور گشته‏ایم از اموال اضافى آنان مالیات دریافت کنیم.

و در روایتى از حضرت امام جعفر صادق(ع) از پدران بزرگوارش از حضرت امیر مؤمنان على(ع) چنین آمده که: پیامبر اسلام(ص) از اجبار مردم بر پرداخت مالیات نهى کرده و فرموده است، که گفته مردم در تعلق و یا عدم تعلق مالیات اسلامى بر آنها کافى است، و جایز نیست که سالانه دو بار از مردم مالیات دریافت شود، که جز سالانه یکبار ممنوع است، همچنین پیامبر اسلام (ص) از دریافت مالیات اجبارى، یا با ایراد ضرب و شدت و یا بیش از طاقت مردم نهى کرده، و به مأمور مالیات دستور فرموده که با رعایت عدالت، جز مالیات آنچه را که در دست مردم مى‏بییند، چیز دیگرى را مطالبه نکند.

و در آئین اسلام هرکس که حقوق خدا و حقوق مردم را بپردازد، بقیه دارائیش محترم است و هیچکس بهیچ عنوان حق تعرض به ثروت و دارائى مشروع مردم را ندارد.

/ 0 نظر / 10 بازدید