میرالمومنین (ع) - قسمت بیست و سوم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) :

 لا تُجاهِدِ الطَّلَبَ جِهادَ الْغالِبِ وَ لاتَتَّکِلْ عَلَى الْقَدَرِ إِتَّکالَ المُسْتَسْلَمِ.

 چون شخص پیروز در طلب مکوش، و چون انسان تسلیم شده به قَدَر اعتماد مکن ، بلکه با تلاش پیگیر و اعتماد و توکّل به خداوند، کارکن.

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

مساوات در اسلام

 در دولت اسلامى هیچ طبقه‏اى بر طبقه دیگر امتیاز نداشته و در برابر قانون همه یکسان هستند، در قرآن مجید آمده: همانا گرامیترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست (ان اکرمکم عند الله اتقاکم)(1)، اما پرهیزکارى بیشتر موجب ترفیع طبقه‏اى بر طبقه دیگر در برابر قانون نیست، چه آنکه در سراسر بلاد اسلامى باید دولت وامت واحد و الفت و محبت بین تمام مسلمین برقرار باشد.

و حضرت على(ع) به پیروى از پیامبر عالیمقام اسلام در مدت حکومت چند ساله خود، این مساوات و اتحاد را نگه‏داشته و با مخالفین مساوات، خودخواهان و برترى طلبان به مبارزه برخواست.

در روایتى آمده که دو زن، یکى عرب و دیگرى غیر عرب به حضور مبارک امیر مؤمنان شرفیاب شده و از آن حضرت صله‏اى خواستند، امام دستور فرمودند: که به هرکدام از آن دو بیست و پنج دینار بدهند، اما زن عرب برآشفت و بر مساوات خود با یک غیر عرب اعتراض کرد بجهت اینکه پس از ایام حکومت امیر مؤمنان، خلیفه دوم و سوم نژاد عرب را برتر از دیگران شمرده و به آنان حقوق بیشترى پرداخت مى‏کرده‏اند، و لذا آن زن عرب با حالت خود خواهانه رو به امام کرده و عرضه داشت: آیا من عرب را با این زن عجم صله مساوى مى‏دهید؟!

امام فرمودند: آرى چون در کتاب خدا ندیده‏ام که فرزندان اسماعیل بر فرزندان اسحاق فضلى، داشته و یا برتر از آنان بوده‏اند، و منظور امام این بود که عرب را بر غیر عرب فضلى نیست.

/ 3 نظر / 12 بازدید
عرشيان

سلام....مطلب جالبی بود.....از آقا علی(ع) گفتيد ياد حرمی افتادم که ديروز باز هم به مظلوميتش دامن زد....فردا در عزا همه سيه پوشيم...يا علی التماس دعا.

الهدي

سلام......کجاست آن منادی عدل علوی؟؟؟ولادت امام عسگری.ع. را تبریک می گويم//و هتک حرمت حرم حضرت علی.ع.را تسليت//خدايا به حق مظلومیت علی.ع.فرزندش را به داد ما برسان.ملتمس دعا.ياعلی.ع.

جرعه

سلام به اميد پيروزی عدل و عدالت در دولت یار یاعلی