حدیث غدیر - قسمت دوم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

  حضرت امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) :  أَلْفَقْرُ الْمَوْتُ الاَْکْبَرُ، وَ قِلَّةُالْعِیالِ أَحَدُ الْیَسارَیْنِ وَ هُوَ نِصْفُ الْعَیْشِ.
فقر و ندارى بزرگترین مرگ است ، و عائله کم یکى از دو توانگرى است، که آن نیمى از خوشى است.

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدیث غدیر

سند گویاى ولایت

 

پیشگفتار

نام غدیر را همه شنیده ایم، سرزمینى است میان مکّه و مدینه، در نزدیکى «جحفه» که در حدود 200 کیلومترى مکّه واقع شده و چهارراهى است که حجّاج سرزمین هاى مختلف مى توانستند در آنجا از هم جدا شوند:

راهى به سوى مدینه مى رود، در جهت شمال.

راهى به سوى عراق مى رود، در جهت شرق.

راهى به سوى مصر مى رود، در طرف غرب.

و راهى به سوى یمن، در جهت جنوب.

امروزه این سرزمین، سرزمین متروکى است; ولى روزى شاهد یکى از بزرگترین حوادث تاریخ اسلام بوده، و آن، روزِ نصب على(علیه السلام) به جانشینى پیامبر گرامى اسلامى(صلى الله علیه وآله) (در روز هیجدهم ذى الحجّه سال دهم هجرى) مى باشد.

گرچه خلفا روى جهات سیاسى کوشیدند این خاطره عظیم تاریخى را از نظرها محو کنند و هم اکنون نیز بعضى از متعصّبان به دلائلى که ناگفته پیداست، سعى در محو یا کم رنگ کردن آن دارند; ولى ابعاد این حادثه آن قدر در صحنه تاریخ و حدیث و ادبیات عرب وسیع است، که قابل پوشانیدن یا محو کردن نیست.

و شما در این سلسله مقالات به مدارک و منابعى در این زمینه برخورد مى کنید که شگفت زده خواهید شد، و از خود مى پرسید: مسأله اى که این همه دلیل و مدرک دارد چگونه مورد بى مهرى و پرده پوشى قرار گرفته است؟!

امید است این تحلیل هاى منطقى و مدارکى که همه از منابع برادران اهل سنّت گرفته شده، وسیله اى براى تقریب صفوف مسلمین جهان گردد، و حقایقى که در گذشته به سادگى از کنار آن گذشته اند مورد توجّه دقیق همگان، به ویژه نسل جوان قرار گیرد.

گروه معارف و تحقیقات اسلامى - قم

/ 4 نظر / 12 بازدید
محمد

باسلام، لطفا پس از ذكر احاديث، منبع آنرا هم ذكر نماييد. موفق باشيد.

ضد منکرات

با عرض درود و خسته نباشيد ، اپديت شد :ماجراى انفجار حرم امام هشتم شيعيان.

سيد حميد حسيني

با سلام و تشکر از لطف هميشگی شما. به اطلاع می‌رسانم وبلاگ کلام به روز شد. خوشحال می‌شوم از نظراتتان استفاده کنم. موفق باشيد.

مهدی

سلام و درود / آرزوی توفيق دارم / ذکر منابع را در اولويت قرار دهيد // التماس دعا