حدیث غدیر - قسمت نهم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضرت امیرالمومنین امام علی(علیه السلام) :

 وَ قَالَ  علی (ع) مَا الْمُبْتَلَى الَّذِى قَدِاشْتَدَّ بِهِ الْبَلَاءُ بِأَحْوَجَ إِلَى الدُّعَاءِ الَّذِى لَا یَأْمَنُالْبَلَاءَ .

 و درود خدا بر او ، فرمود: آن کس که به شدت گرفتار دردى است،  نیازش به دعا بیشتر از تندرستى است که از بلا در امان است نمىباشد.

  

 نهج البلاغه - حکمت شماره 263

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدیث غدیر

سند گویاى ولایت

 

مقصود از «مولى» کیست؟

مسأله مهم در اینجا تفسیر معنى مولاست که در عین وضوح، مورد بى مهرى هاى فراوانى قرار گرفته است، زیرا با آنچه گفته شد، شک و تردیدى در قطعى بودن سند این حدیث باقى نمى ماند.

لذا بهانه جویان به سراغ ایجاد شک و تردید در مفهوم و معنى حدیث، مخصوصاً واژه «مولا» رفته اند که از آن هم طرفى نبسته اند.

با صراحت باید گفت که واژه مولى در این حدیث، بلکه در غالب موارد، یک معنا بیش ندارد و آن «اولویت و شایستگى» و به تعبیر دیگر «سرپرستى» است و قرآن نیز در بسیارى از آیات لفظ «مولا» را در معنى سرپرست و «أولى» به کار برده است:

واژه مولا در 18 آیه قرآن به کار رفته که 10 مورد آن درباره خداوند است و بدیهى است که مولویّت خداوند به معنى اولویّت و سرپرستى اوست، و تنها در موارد بسیار کمى به معنى دوستى به کار رفته است.

بنابراین نباید در این که «مولا» در درجه اوّل به معنى اولى و شایسته تر است، تردید کرد، و در حدیث غدیر نیز «مولا» به همین معناست، به علاوه، شواهد و قرائن فراوانى با آن همراه است. که به روشنى ثابت مى کند که منظور اولویّت و سرپرستى است.

* * *

/ 2 نظر / 13 بازدید
الهدي

سلام.من هر بار که ميام جبران از دست رفته ها رو می کنم.ما از شما خيلی عقب تريم.ياعلی.ع.

محسن

سلام .... من هم ايام شهادت بي بي دو عالم حضرت فاطمه (س) رو بهتون تسليت ميگم .... گرچه مظلومي مولا سندي معتبر است ... اين سند ثابت و امضا شده با ميخ در است ... وبلاگ بسيار معنوي و نوراني داريد ... معلومات خيلی خوبی هم داريد ... باز هم به من سر بزنيد ... محفوظ باشيد