حدیث غدیر - قسمت هفتم

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حضرت امام موسی کاظم(ع) :

 

بر شما باد به دعاکردن ,زیرا دعا به درگاه خدا و مسالت کردن از او بلایى را که قـضا و قدر الهى به آن تعلق گرفته و فقط مانده که به اجرا درآید , دفع مى کند پس , چون خداى عزوجل خوانده شود و از او مسالت گردد بلا راکاملا بر گرداند.

 

 عمر بن یزید : از حضرت ابوالحسن (کاظم) (ع) شنیدم که مى فرمود : همانادعا آنچه را که مقدر شـده و آنـچـه را که مقدر نشده است برمى گرداندعرض کردم : مقدر شده را دانستم اما آنچه را مقدر نشده چگونه دفع مى کند؟

فرمود : دیگر مقدر نمى شود.

 

میزان الحکمه-ج 4

 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حدیث غدیر

سند گویاى ولایت

 

110 تن از راویان حدیث

در اهمّیّت این رویداد تاریخى، همین اندازه کافى است که این واقعه تاریخى را صد و ده تن از صحابه پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل کرده اند.(13)

البتّه این جمله نه به آن معنى است که از آن گروه عظیم، تنها همین افراد، این حادثه را نقل کرده اند; بلکه منظور این است تنها در کتاب هاى دانشمندان اهل تسنّن، نام صد و ده تن به چشم مى خورد.

در قرن دوّم اسلامى که عصر تابعان نامیده مى شود، هشتاد و نه تن از آنان به نقل این حدیث پرداخته اند.

راویان حدیث غدیر، در قرن هاى بعد نیز از علما و دانشمندان اهل تسنّن مى باشند. سیصد و شصت تن از آنها این حدیث را در کتاب هاى خود گردآورده و گروه زیادى به صحّت و استوارى سند حدیث اعتراف نموده اند.

گروهى تنها به نقل این حدیث اکتفا نکرده، بلکه پیرامون اسناد و مفاد آن مستقلاًّ کتاب هایى نوشته اند.

عجیب این که مورّخ بزرگ اسلامى، طبرى، کتابى به نام «الولایة فى طرق حدیث الغدیر» نوشته و این حدیث را از هفتاد و پنج طریق از پیامبر نقل کرده است!

ابن عقده کوفى، در رساله «ولایت»، این حدیث را از صد و پنج تن نقل کرده است.

ابوبکر محمّد بن عمر بغدادى، معروف به جمعانى، این حدیث را از بیست و پنج طریق نقل نموده است.

* * *

/ 2 نظر / 9 بازدید
قاصدك

سالروز شهادت ياس پهلو شكسته علي(ع)،ام الائمه،بنت الرسول،ام الحسنين،حضرت فاطمه الزهرا(س) اولين شهيد بسيجی تبار راه ولايت و فرا رسيدن ايام فاطميه را به عموم شما عزيزان دلشكسته از اين مصيبت عظما و بر فرزند بزرگوار ايشان حضرت ولی عصر(عج) و رهبر عزيزمان تسليت عرض می كنم.....با عرض پوزش يه مدتی بود نبودم و نتونستم به شما دوست عزيز سر بزنم....منتظر حضور شما همراه گرامی هستم......يا علی التماس دعا.

سید محمد

از من داستان میخ را سوال نکنید ... از سینه بی بی بپرسید که آن میخ با او چه کرد ... درب ، دیوار و خون شهود صادق من هستند ... عرض تسلیت دارم به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها