امیرالمومنین (ع) - قسمت چهارم

 

اللهم صل علىمحمد الأمین... وعلىأمیر المؤمنین... وعلىالآلالطاهرینأجمعین ... الىیوم الدین

السلام علیکم ورحمة الله وبرکاته

 

امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

شبى در صفین

شبى در جنگ صفین، آب فرات به دست لشکریان معاویه افتاد، معاویه دستور داد که آب بر سپاه على(ع) بسته شود، هنگامى که خبر به امیر مؤمنان رسید، به لشکریان خود دستور آماده باش فورى داد، و ضمن خطبه‏اى به آنان فرمود: (الموت فى‏حیاتکم مقهورین، والحیاة فى‏موتکم قاهرین...) یعنى: اگر زیر بار ذلت دشمن باشید مرده‏اید حتى اگر به ظاهر زنده باشید، و اگر در برابر دشمن پایمردى کنید براى همیشه زنده‏اید حتى اگر به ظاهر شهید شوید... و سپس دستور حمله جهت آزادسازى فرات از دست دشمن را صادر فرمود، سپاه امام با یک حمله حساب شده توانستند نیروهاى بنى امیه را از نهر فرات دور ساخته، و خود بر آنجا مسلط گردند، پس از پایان موفقیت‏آمیز این حمله سپاهیان حضرت امیر(ع) خواستند مقابله به مثل کرده و آب را بر لشکر معاویه ببندند، حضرت این کار را اجازه نداد و فرمود: که استفاده از آب براى همگان آزاد است، چنین عملى در کدام تاریخ بشر جز اسلام وجود دارد؟! اسلام تا این اندازه شخصیت انسانها را محترم شمرده که حتى آب را بر دشمن محارب نمىبندد.

/ 5 نظر / 9 بازدید
عليرضا

با سلام. اعظم الله اجورنا. برو ای گدای مسکين در خانه علی زن ... که نگين پادشاهی دهد از کرم گدا را. راستی کاملترين دين را خودمان داريم!!! ياعلی،‌ التماس دعا.

niusha

چشمانت هميشه راست مي گويد اما قلبت چيز ديگري مي گويد كاش مي شد به جاي آن قلبي كه در سينه ات هميشه محفوظ است گل سرخي را جاي داد كه سرخي عشقش هميشه معلوم است چشمانت را دوست دارم چون كه هميشه با من است ولي قلبت را نمي دانم شايد با كس ديگر است كاش مي شد صداقت هم هميشه با عشق همراه بود كاش مي شد عاشقي دور از تموم جدايي ها بود كاش مي شد دلتنگي ها را به دست باد سپرد كاش مي شد از عشق قصه نوشت قصه اي كه پايانش تنها به دست من و تو بود كاش مي شد يه روز تو شعر هام ديگه ردي از اين كاش ها هم نبود!

darvish

اگر در تاريک روشن رويا بار ديگر با هم ديدار کنيم ؛ باز با يکديگر سخن ميگوييم و شما برای من آوازی ژرف تر می خوانيد.و اگر دستانمان در رويايی ديگر به هم برسد درآسمان برجی ديگر بر می افرازيم....ممنون از حضور سبز و دلگرم کنندت

sama

سلام...تشکر به خاطروبلاگ زيبايتان... خدانگهدار

همسفر من MS

ممنون از انتخابهای زیبایتان!!! بسیار آموزنده بود.کاش بیاموزیم درست زندگی کردن را !!! [گل][گل][گل]