☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫
وِلایَةَ عَلِیِ ابنِ اَبیطالِب حِصنی فََمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی
äæíÓäϐÇä
áíä˜ ÏæÓÊÇä
ØÑÇÍ ÞÇáÈ
ËÇãä ÊÜÜÜã

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 حضرت امام صادق(علیه السلام) :

 من سره اءن یکـون مـن اءصحاب القائم فلینتظر ولیعمل بالورع و محـاسـن الاخلاق و هـو منتظر فان مات و قام القائم بعده کان له منالاجر مثل اءجر مـن اءدرکه فجدوا وانتظروا هنیئا لکـم اءیتها العصابه المرحومه

 هـر کـس که بـودن در شمار یاران قائم ( عجل الله تعالی فرجه الشریف )  اورا شادمان سازد باید به انتظار باشـد و بایـد با پرهیزکارى و اخلاق نیکـو رفتارکنـد . پس اگـر اجلـش فـرا رسـد و امام قائم(عجل الله تعالی فرجه الشریف ) پـس از درگذشت او قیامکنـد , بهره او از پاداش بـرابـر با پاداش کسـى است که آن حضرت را درک کرده باشـد . پـس بکـوشید و منتظر باشید گـوارا بـاد شمـا را اى گـروه بخشـوده .


 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

حاکمیت امیر مؤمنان

س1: چرا در زمان امیر مؤمنان على(ع) اوضاع آرام نشده و مکتب حاکمیت نیافت؟ و چرا آن حضرت پیوسته مشغول جنگ جمل یا صفین و یا نهروان بود؟

ج: جنگ با رئیس دولتى دلیل بر عدم آرامى اوضاع و عدم حاکمیت مکتب نیست، چنانچه در زمان پیامبر بزرگ هم دهها جنگ رخ داد، پس جنگ با یک رهبر دلیل بر عدم قدرت و حاکمیت او و یا مکتبش نیست.

س2: پس چرا آن حضرت از کار یاران و اطرافیان خودش آه مى‏کشید، و تأسف مى‏خورد؟

ج: زیرا آن حضرت مى‏خواست بدون کیفر دادن به افراد و بدون خونریزى، کشور را اداره کند، و بجاى مجازات افراد و خشونت با تبهکاران، منطق را حاکم کند تا اسوه باشد و رحمت اسلامى را به مرحله اجرا گذارد، چرا که خداوند متعال ارحم الراحمین است، و در روایات چنین آمده که: به اخلاق خدائى خو بگیرید، و همچنین پیامبر بزرگ اسلام (ص) رحمتى براى تمامى عالمیان بوده، و على(ع) نیز رحمت براى همگان بود.

و اگر امیر مؤمنان آدمکشى، خونریزى، زندان و شکنجه مى‏کرد، تا به امروز یک فرمانرواى نمونه و شایسته‏اى براى جهانیان جهت حل مشکلاتشان نبود، همانطورى که آقاى (برناردشو) در حق پیامبر (ص) مى‏گوید: (محمد است که اگر امروزه زنده و برانگیخته شود، مى‏تواند مشکلات جهانیان را حل کند).

و لذا مشاهده مى‏شود که امام على(ع) کسانى را که ناسزایش گفتند، آزارش دادند و مورد اهانت قرارش دادند، مورد عفو و بخشش قرار داد.

و حتى هنگامى که عده‏اى بر علیه آن امام عظیم‏الشأن دست به تظاهرات زدند، امام نخست فرزندش امام حسن(ع) را به سوى آنان فرستاد تا ارشاد شان کند، و هنگامى که اصرار آنان را بر تظاهرات ضد خود دید، آزادشان گذاشت و این آیه شریفه را تلاوت فرمود (و من یشاقق الرسول من بعد ما تبین له الهدى و یتبع غـیر سبیل المـؤمنین نولـه ما تولى و نصله جهنم و سائت مصیراً)(1) یعنى: کسى که با پیامبر ستیزه جوئى کند، پس از آنکه راه هدایت برایش شناخته شده، و جز راه مؤمنان را پیروى کند، با آنچه که دوست داشت قرارش داده، و به جهنم واصلش مى‏کنیم، و جهنم بدسرنوشتى است.

بنا بر این قدرت و حاکمیت امیر مؤمنان(ع) استوار بود:

1 ـ همیشه وجدان و روح آن حضرت آسوده خاطر بود به حدى که هنگام شهادت فرمود: بخداى کعبه رستگار شدم.

2 ـ عموم مسلمین رضایت کامل از رفتار امام داشتند، جز تعدادى از سودجویان و طمعکاران، و این طبیعى است که هر دولت و رئیس دولتى یک عده سودجو، ناراضى و مخالف دارد و به همین جهت است که مى‏بینیم در مدت حکومت آنحضرت هیچکس به فکر ترور او نبوده و جز شخصى تبهکار از روى حقد و کینه درونى و شهوت جنسى، و گمان مى‏رود که اصل توطئه آن حضرت از سوى معاویه طرح ریزى شده بود، طبق پاره‏اى از شواهد تاریخى.

و لذا به هنگام شهادت امیر مؤمنان(ع) مردم طورى گریه و ناله مى‏کردند مثل ایام رحلت پیامبر اسلام(ص).

3 ـ از روز شهادت بلکه از روز ولادت آن حضرت تا به امروز بهترین یاد و نام را در جوامع انسانى از خود بجاى گذاشته، و امروز نام مبارک او بر فراز مأذنه‏ها، منابر، رادیوها، تلویزیونها و مطبوعات با کمال احترام و عظمت برده مى‏شود، و او تنها امامى است که شیعیان واهل سنت اتفاق نظر بر خلافت او پس از پیامبر اسلام دارند، منتهى شیعیان او را خلیفه نخستین پیامبر خدا (ص)، و اهل سنت او را خلیفه چهارم مى‏شمارند.

4 ـ همچنین فرزندان برومند آن حضرت یکى پس از دیگرى تا به امروز مورد احترام تمام جهانیان و محافل علمى هستند، و این جز براى امیر مؤمنان، براى شخص دیگرى معروف نیست که فرزندانش تا این درجه مورد احترام همگان باشند.

5 ـ زیر پرچم آن حضرت دولتهاى شیعه در تاریخ اسلام تشکیل یافت از قبیل دودمان آل بویه، صفویه، طباطبائیان، حمدانیان، فاطمیان، ادریسیان، قطب شاهیان و جز اینها از دهها دولتهاى شیعى مذهبى که زمان کشورهاى اسلامى را پس‏از آن امام به مدت کوتاهى تا به امروز به دست گرفته‏اند، و این به معنى تأیید ما از تمامى آن دولتها و کارهایشان نیست، بلکه مى‏خواهیم بگوئیم که یکى از بزرگترین عوامل سعادت و حاکمیت یک انسان این است که بنام و شهرت او دولتهائى تشکیل و بر سر کار آیند.

6 ـ بارگاه آن پیشواى عظیم‏الشأن در شهر نجف اشرف همیشه محور دلها بوده، چنانکه در زمان حضرت امام جعفر صادق(ع) بلکه پیش از او نیز تا به امروز این مطلب عیانست، و هر سال میلیونها انسان به زیارت بارگاه شریف او شرفیاب مى‏شوند و اگر آزادى در کشورهاى اسلامى رعایت مى‏شد، مى‏دیدیم که امروزه شهر نجف اشرف یکى از بزرگترین شهرهاى جهان بود، و شاید بتوان گفت در حدود پنجاه میلیون انسان در کنار مرقد مقدس مولاى متقیان در این شهر مقدس اقامت مى‏گزیدند، اما متأسفانه اتحاد شرق و غرب بر علیه اسلام و تخلف مسلمین و مرزبندى و جدائى کشورهاى اسلامى از یکدیگر، همراه با فشارهاى رو به افزایش استعمار بر مسلمین و بویژه بر شیعیان موجب عدم تحقق این هدف گشته، و اینجانب امید دارم که انشاء الله به زودى روزى خواهد آمد که نجف اشرف چنین شود، و میلیونها نفر هر ماه و هر روز به زیارت مولاى متقیان شرفیاب شوند، همانطور که هم‏اکنون خوشبختانه در زوار بارگاه مقدس حضرت امام رضا(ع) مشاهده مى‏شود که ایرانیان چگونه به زیارت آن امام بزرگ مى‏شتابند، و گاهى اوقات مثل ایام تعطیلات تابستان زوار امام رضا (ع) هر سال از مرز پنج میلیون زائر مى‏گذرند، با وجودى که بیشتر زوار امام رضا ایرانى هستند، و دولتهاى کشورهاى اسلامى ملتهاى خود را از زیارت آن حضرت در خراسان باز داشته و ممانعت مى‏کنند، و باید دانست که در حال حاضر جمعیت شیعیان سراسر جهان در حدود پانصد میلیون نفر است که در شوروى، چین، هند، پاکستان، افغانستان، اندونزى، یمن، کشورهاى خلیج، عراق، سوریه، لبنان، ترکیه و ایران و غیره پخش هستند.

1 ـ سوره نساء، آیه115 .


ãæÖæÚ ãÑÊÈØ: ()

ÈэÓȝåÇ: حدیث, امام صادق(ع), انتظار, امیرالمومنین(ع)
یکشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۸۳ .:. ٧:٤٠ ‎ب.ظ .:. محب ولایت

.:. Graphic By : SamenTheme // Code By : SibTheme .:.

ÏÑÈÇÑå æÈáǐ

وبلاگ "علی ولی الله" وابسته به گروه اینترنتی "علی ولی الله" است که بصورت ایمیلی تحت یاهو توسط جمعی از عشاق و محبین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در خصوص نشر معارف شیعه به فعالیت می پردازد. آدرس گروه علی ولی الله ذیلا ایفاد می گردد: http://groups.yahoo.com/group/ali_valiyollah
ãæÖæÚÇÊ æÈ
ÂÑÔíæ ãØÇáÈ
Çã˜ÇäÇÊ æÈ
YA ALI