☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫
وِلایَةَ عَلِیِ ابنِ اَبیطالِب حِصنی فََمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی
äæíÓäϐÇä
áíä˜ ÏæÓÊÇä
ØÑÇÍ ÞÇáÈ
ËÇãä ÊÜÜÜã

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 حضرت امام زمان(عج):

 

وَ لکِنَّ اَقْدارَ اللّهِ عَزَّوَجَلَّ لاتُغالَبُ، وَ إِرادَتُهُ لاتُرَدُّ، وَ تَوْفیقُهُ لایُسْبَقُبه .

 

راستى که مقدّرات خداوند متعال، مغلوب نشود واراده الهى مردود نگردد و چیزى بر توفیق او پیشى نگیرد.


 

 

 

 

 

 

 

مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 

 

امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

دادگرى بى‏نظیر

زمانى که باران رحمت مى‏بارد، به همه موجودات نفع مى‏رساند و براى همگان رحمت است، و وجود خاندان پاک پیامبر، پس از آن بزرگوار بمانند باران رحمت بود، همه از وجود مقدس آنان بهره و فیض مى‏بردند، زمانى که قضاوت در هر موردى به آنان سپرده مى‏شد، آنقدر دقت در اظهار نظر خود مى‏کردند، که حتى اگر حق با یک غیر مسلمان بود، آن بیان مى‏شد، اینجا بعنوان نمونه به شاهکارى از دادگرى مولاى متقیان با یک دشمن اشاره مى‏کنیم:

شخصى از یاران امیر مؤمنان بنام (عبیدالله بن الحر الجعفى) به آن حضرت خیانت کرد، و به نیروهاى معاویه پیوست و این خیانت به هنگام شعله‏ور شدن آتش جنگ صفین بود، که در قانون جنگ همین کار مستحق قتل است، علاوه بر اینکه این شخص خائن کمکهاى بسیارى توانست براى معاویه انجام دهد، از طرفى همسر عبیدالله جعفى در شهر کوفه بود، به او خبر دادند که عبیدالله در جبهه جنگ هلاک شده است، به همین جهت آن زن مدتى عدّه وفات گرفت، و پس از پایان مدت عدّه با مرد دیگرى ازدواج کرد.

عبیدالله جعفى در واقع زنده بود و در شام بسر مى‏برد، لذا هنگامى که از این واقعه با خبر شد، از شام خارج و شبانه به شهر کوفه آمد و بلافاصله به سراغ همسر خود رفت، اما همسرش با حجابى که بسر داشت درب خانه آمده و او را از جریان ازدواج مجدد خود آگاه ساخت.

عبیدالله جعفى که تمام درها را به روى خود بسته مى‏دید، به فکر این افتاد که به حضور مبارک مولاى متقیان على(ع) شرفیاب شود و داستان خود را بگوید، چون على مرد عدالت و دادگرى است، و به حساب خیانت او حق از دست رفته‏اش را پایمال نمى‏کند.

از این رو به خدمت امام شرفیاب شد و در حالیکه از شرمندگى سر خود را بزیر انداخته بود سلام کرد، امام به او فرمودند: آیا تو عبیدالله هستى؟! (یعنى همان تبه‏کار منافق و خائنى که از اسلام بسوى دستگاه کفر و نفاق معاویه روى آورده، آنهم در حال جنگ، آیا تو همان نیستى؟!).

اما عبیدالله چون از عدالت و دادگرى آن حضرت آگاه بود، فرصت را غنیمت شمرده و عرضه داشت: آیا آن خیانت، مرا از دادگرى و عدالت شما محروم مى‏کند، یا امیرالمؤمنین؟

امام فرمودند: خیر، بعد از او خواستند که داستان خود را بگوید؟ عبیدالله جعفى دادخواهى کرد، و امام آن زن با شوهر دومش را احضار کرده و چنین فرمودند:

زن باید از شوهر دوم جدا شود و از همین الان عده بگیرد و پس از پایان عده اگر حامله نبود به شوهر اول خود باز گردد و اگر حامله بود، باید صبر کرد تا وضع حمل کند، دراین صورت فرزند او حلال و تابع شوهر دوم است و بعد زن به شوهر نخست خود باز مى‏گردد(1).

این داستان شاهکارى است بى‏نظیر از امیر مؤمنان که چگونه با دشمن خود با لطف و مرحمت روبرو شده، و مهم‏تر اینکه حق او را پایمال نفرمود، و ناموسش را به او باز گردانید.

خلاصه اینکه حقوق بشر تا منتهى درجه خود در حکومت پیامبر اسلام و حضرت على(ع) رعایت مى‏شد حتى حقوق جانوران و گیاهان.

1 ـ اینجا لازم به توضیح است، که اگر زن به دادگاه اسلامى عرض حال خود را کند، و دادگاه او را طلاق بدهد و پس از اتمام عده، شوهر جدیدى انتخاب کند، ازدواج او صحیح و حتى در صورت بازگشت شوهر قابل فسخ نیست، اما در داستان فوق زن به دادگاه اسلامى عرض حال نکرده، و تنها با شنیدن خبر شوهرش عده گرفته بود، که در این صورت شوهر اول او بر حال خود باقى و نکاح با شوهر دوم از روى اشتباه بوده و فرزندش از شوهر دوم هم حلال است، و با شنیدن خبر حیات شوهر اول فوراً باید از شوهر دوم جدا گردد، (مترجم).

ãæÖæÚ ãÑÊÈØ: ()

ÈэÓȝåÇ: حدیث, امام زمان(عج), الله جل جلاله, امیرالمومنین(ع)
چهارشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸۳ .:. ۱:٠٤ ‎ب.ظ .:. محب ولایت

.:. Graphic By : SamenTheme // Code By : SibTheme .:.

ÏÑÈÇÑå æÈáǐ

وبلاگ "علی ولی الله" وابسته به گروه اینترنتی "علی ولی الله" است که بصورت ایمیلی تحت یاهو توسط جمعی از عشاق و محبین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در خصوص نشر معارف شیعه به فعالیت می پردازد. آدرس گروه علی ولی الله ذیلا ایفاد می گردد: http://groups.yahoo.com/group/ali_valiyollah
ãæÖæÚÇÊ æÈ
ÂÑÔíæ ãØÇáÈ
Çã˜ÇäÇÊ æÈ
YA ALI