☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫
وِلایَةَ عَلِیِ ابنِ اَبیطالِب حِصنی فََمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی
äæíÓäϐÇä
áíä˜ ÏæÓÊÇä
ØÑÇÍ ÞÇáÈ
ËÇãä ÊÜÜÜã

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

 

سه ویژگى برجسته مؤمن

  

حضرت امام رضا

(سلام الله علیه) :

لا یَکُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِنًا حَتّى تَکُونَ فیهِ ثَلاثُ خِصال

:1ـ سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ. 2ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِیِّهِ. 3ـ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِیِّهِ. فَأَمَّا السُّنَّةُ مِنْ رَبِّهِ فَکِتْمانُ سِرِّهِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ نَبِیِّهِ فَمُداراةُ النّاسِ. وَ أَمَّا السُّنَّةُ مِنْ وَلِیِّهِ فَالصَّبْرُ فِى الْبَأْساءِ وَ الضَّرّاءِ.

 

مؤمن، مؤمن واقعى نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد: سنّتى از پروردگارش و سنّتى از پیامبرش و سنّتى از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است، امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتارى با مردم است، امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستى و پریشان حالى است.


مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

تحدید قانون مساوات

نخستین کسى که افزودههاى بیتالمال را بطور مساوى در میان تمامى مسلمین تقسیم کرد و به هیچکس حتى به شخص خود هیچگونه امتیازى نداد، شخص اول اسلام یعنى پیامبر بزرگ(ص) بودند، که پس از رحلت آن حضرت به گفته مورخین نخستین کسى که تفاضل در عطاء را به انجام رسانید، و نژاد عرب را بر دیگر مسلمین غیر عرب برترى داد خلیفه دوم بود که این کار در طول مدت حکومت او، و همچنین در دوره خلیفه سوم ادامه یافت و کمکم افکار نژادپرستانه در میان مسلمین عرب ریشه دوانید.

و لذا حضرت على(ع) به هنگام روى کار آمدن، به رغم مخالفتهاى زیادى که با آنحضرت شد، به پیروى از پیامبر عالىمقام اسلام مجدداً تقسیم بیتالمال را براى همگان مساوى قرار داد


ãæÖæÚ ãÑÊÈØ: ()

ÈэÓȝåÇ: حدیث, امام رضا(ع), مومن, امیرالمومنین(ع)
چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۳ .:. ٥:٥۸ ‎ب.ظ .:. محب ولایت

.:. Graphic By : SamenTheme // Code By : SibTheme .:.

ÏÑÈÇÑå æÈáǐ

وبلاگ "علی ولی الله" وابسته به گروه اینترنتی "علی ولی الله" است که بصورت ایمیلی تحت یاهو توسط جمعی از عشاق و محبین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در خصوص نشر معارف شیعه به فعالیت می پردازد. آدرس گروه علی ولی الله ذیلا ایفاد می گردد: http://groups.yahoo.com/group/ali_valiyollah
ãæÖæÚÇÊ æÈ
ÂÑÔíæ ãØÇáÈ
Çã˜ÇäÇÊ æÈ
YA ALI