☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫
وِلایَةَ عَلِیِ ابنِ اَبیطالِب حِصنی فََمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی
äæíÓäϐÇä
áíä˜ ÏæÓÊÇä
ØÑÇÍ ÞÇáÈ
ËÇãä ÊÜÜÜã

حدیث امروز

 

 

 

 

 

 

 

حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام) :

 لا تُجاهِدِ الطَّلَبَ جِهادَ الْغالِبِ وَ لاتَتَّکِلْ عَلَى الْقَدَرِ إِتَّکالَ المُسْتَسْلَمِ.

 چون شخص پیروز در طلب مکوش، و چون انسان تسلیم شده به قَدَر اعتماد مکن ، بلکه با تلاش پیگیر و اعتماد و توکّل به خداوند، کارکن.


مطلب امروز 

 

 

 

 

 

 امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

مساوات در اسلام

 در دولت اسلامى هیچ طبقه‏اى بر طبقه دیگر امتیاز نداشته و در برابر قانون همه یکسان هستند، در قرآن مجید آمده: همانا گرامیترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شماست (ان اکرمکم عند الله اتقاکم)(1)، اما پرهیزکارى بیشتر موجب ترفیع طبقه‏اى بر طبقه دیگر در برابر قانون نیست، چه آنکه در سراسر بلاد اسلامى باید دولت وامت واحد و الفت و محبت بین تمام مسلمین برقرار باشد.

و حضرت على(ع) به پیروى از پیامبر عالیمقام اسلام در مدت حکومت چند ساله خود، این مساوات و اتحاد را نگه‏داشته و با مخالفین مساوات، خودخواهان و برترى طلبان به مبارزه برخواست.

در روایتى آمده که دو زن، یکى عرب و دیگرى غیر عرب به حضور مبارک امیر مؤمنان شرفیاب شده و از آن حضرت صله‏اى خواستند، امام دستور فرمودند: که به هرکدام از آن دو بیست و پنج دینار بدهند، اما زن عرب برآشفت و بر مساوات خود با یک غیر عرب اعتراض کرد بجهت اینکه پس از ایام حکومت امیر مؤمنان، خلیفه دوم و سوم نژاد عرب را برتر از دیگران شمرده و به آنان حقوق بیشترى پرداخت مى‏کرده‏اند، و لذا آن زن عرب با حالت خود خواهانه رو به امام کرده و عرضه داشت: آیا من عرب را با این زن عجم صله مساوى مى‏دهید؟!

امام فرمودند: آرى چون در کتاب خدا ندیده‏ام که فرزندان اسماعیل بر فرزندان اسحاق فضلى، داشته و یا برتر از آنان بوده‏اند، و منظور امام این بود که عرب را بر غیر عرب فضلى نیست.


ãæÖæÚ ãÑÊÈØ: ()

ÈэÓȝåÇ: حدیث, امام حسن(ع), توکل, امیرالمومنین(ع)
چهارشنبه ٦ خرداد ۱۳۸۳ .:. ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ .:. محب ولایت

.:. Graphic By : SamenTheme // Code By : SibTheme .:.

ÏÑÈÇÑå æÈáǐ

وبلاگ "علی ولی الله" وابسته به گروه اینترنتی "علی ولی الله" است که بصورت ایمیلی تحت یاهو توسط جمعی از عشاق و محبین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در خصوص نشر معارف شیعه به فعالیت می پردازد. آدرس گروه علی ولی الله ذیلا ایفاد می گردد: http://groups.yahoo.com/group/ali_valiyollah
ãæÖæÚÇÊ æÈ
ÂÑÔíæ ãØÇáÈ
Çã˜ÇäÇÊ æÈ
YA ALI