☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫
وِلایَةَ عَلِیِ ابنِ اَبیطالِب حِصنی فََمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی
äæíÓäϐÇä
áíä˜ ÏæÓÊÇä
ØÑÇÍ ÞÇáÈ
ËÇãä ÊÜÜÜã

حدیث امروز

 

 

 

 

 

حضرت امام حسن عـسـکـرى(علیه السلام) در پاسخ بهپرسش ازحجت و امام بعد از ایشان :

 فرزندم محمد(عج) , اوست امام و حجت پس از من، هرکه بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلى مرده است. بدانید که او را غـیـبـتى است کهجاهلان درباره آن سرگشته شوند و باطل گرایان به نابودى افتند.کسانى که (بـراى ظهوراو) زمان تعیین کنند دروغ گویند، پس از آن غیبت ظهور مى کند، گویى پرچمهاى سفید رامى بینم که در نجف  و کوفه  برفراز سر او در اهتزازند.

میزان الحکمه (ج 1)


مطلب امروز 

 

 

 

 

   امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

حقوق مساوى با دیگران

یکى از خصیصه‏هاى آن امام بزرگ، عدم سوء استفاده از بیت‏المال بود، آن حضرت در عین اقتدار و گسترش قلمرو حاکمیت و در اختیار داشتن بیت‏المال مسلمین، نه تنها سوء استفاده نکرده بلکه براى خود، حقوقى مساوى با دیگران از بیت‏المال مسلمین برداشت مى‏نمود، و گاهى همان حقوق ناچیز را نیز در راه خدا انفاق مى‏فرمود، و خود آن حضرت تهیدست مى‏گشت.

راوى مى‏گوید: روزى در بازار کوفه، حضرت على(ع) را دیدم که در کنارى ایستاده و شمشیر خویش را در معرض فروش گذاشته است! با شگفتى پرسیدم: یا امیرالمؤمنین، چرا مى‏خواهید شمشیرتان را بفروشید؟! امام با لبخند متواضعانه‏اى فرمودند: چون نیاز به پول آن دارم، تا امرار معاش کنم!

و این در زمانى بود که خراج بزرگترین ابرقدرت آن روز دنیا یعنى دولت گسترده اسلامى تحت اختیار آن امام معصوم قرار داشت!.

راوى دیگرى مى‏گوید: حضرت على(ع) را در فصل زمستان در بازار بصره یافتم، در حالى که تنها دو قطعه پارچه کم قیمت به تن داشت و هوا سرد بود، از آن حضرت پرسیدم: که چرا لباس کافى به تن ندارید؟! حضرت فرمودند: من روزى که به این شهر آمدم بیش از این لباسى به تن نداشتم، و اگر روز خروجم از شهر شما چیزى بیش از این به همراه داشتم، این خیانت است.

این نمونه هائى را که از زندگانى متواضعانه آن امام عظیم‏الشأن ذکر کردیم به عنوان مثال بود، که سراسر زندگانى او تمام خدا پسندانه و با نهایت تواضع بوده، چه قبل از فرمانروائى و چه در زمان آن، و لذا در نهج‏البلاغه ضمن خطبه‏اى مفصل مى‏فرماید، با من مثل جباران و توانگران سخن مگوئید، و خطابم نکنید... و این شیوه تربیت شدگان مکتب وحى است، تا براى تمامى رهبران و فرمانروایان عالم اسوه باشند.


ãæÖæÚ ãÑÊÈØ: ()

ÈэÓȝåÇ: حدیث, امام عسکری(ع), امام زمان(عج), امیرالمومنین(ع)
چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۳ .:. ۳:۳٦ ‎ب.ظ .:. محب ولایت

.:. Graphic By : SamenTheme // Code By : SibTheme .:.

ÏÑÈÇÑå æÈáǐ

وبلاگ "علی ولی الله" وابسته به گروه اینترنتی "علی ولی الله" است که بصورت ایمیلی تحت یاهو توسط جمعی از عشاق و محبین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در خصوص نشر معارف شیعه به فعالیت می پردازد. آدرس گروه علی ولی الله ذیلا ایفاد می گردد: http://groups.yahoo.com/group/ali_valiyollah
ãæÖæÚÇÊ æÈ
ÂÑÔíæ ãØÇáÈ
Çã˜ÇäÇÊ æÈ
YA ALI