☫ عَلِیٌّ وَلِیُّ الله ☫
وِلایَةَ عَلِیِ ابنِ اَبیطالِب حِصنی فََمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی
äæíÓäϐÇä
áíä˜ ÏæÓÊÇä
ØÑÇÍ ÞÇáÈ
ËÇãä ÊÜÜÜã

حدیث امروز

 

 

 

 

حجامت

 

قال رسول الله (ص) :

الحجامه دواء لکل داء (بحارالانوار)

 

یا محمد احتجم وامر امتک بالحجامه(تفسیرالمیزان)

 

حضرت رسول (ص) :

جبر‍‎‏ییل چندان مرا به حجامت سفارش کرد که گمان کردم حجامت واجب است . (مکارم الاخلاق)

حجامت موجب صحت بدن و فزونی عقل و تقویت حافظه و روشنایی فکر می گردد . (بحارالانوار) ‍


مطلب امروز 

 

 

 

 

امیرالمؤمنین علی علیه السلام

 

در مغازه خرمافروش

حضرت على(ع)، جهت مراقبت و نظارت مستقیم بر امور جامعه، گاهى به بازار مى‏رفت و در مغازه شخصى خرمافروش بنام (میثم تمار) که از یاران و اصحاب باوفاى آن حضرت بود مىنشست، روزى میثم جهت انجام کارى از مغازه خود خارج شد و امیر مؤمنان بسان یک کارگر خرمافروش، بجاى او مشغول فروش خرما شدند پس از مدتى که میثم آمد، مقدارى خرما در گوشه مغازه خود دید، امام به او فرمودند: این خرماها براى توست، میثم عرضه داشت: مقصودتان چیست؟ امام در پاسخش فرمودند: هر مرتبه که مقدارى خرما فروختم یک خرما از خرماهایت تو کنار گذاشتم و این مقدار انباشته شد، و در مقابل هر عدد از این خرماها، یک عدد خرماى اضافه به مشتریان دادم، پس به قدر این خرماها به مردم احسان شده و پاداش و ثواب آن براى توست، اما فکر کن که اگر به همین مقدار از هر خریدار یک عدد خرما کم مى‏گذاشتى، آنگاه چه مى‏کردى؟

نکات جالب توجه این داستان این است که امیر مؤمنان على(ع)، خود را مسئول بر رعیت مى‏دانست، و امور جامعه را تحت نظارت مستقیم داشت، و آنقدر در طرز زندگانى خود ساده بود که نه تنها از نشستن درب مغازه یک خرمافروش باکى نداشت، بلکه از فروش خرما چون یک کارگر ساده نیز ابائى به خود راه نمى‏داد، و نکته مهم‏تر اینکه آن حضرت به طور عملى به مردم درس درستکارى مى‏آموخت و شاگردان خود را در همه جا تربیت اسلامى مى‏داد و با کنارگذاشتن آن تعداد خرما، اثرات کم فروشى را بطور عملى گوشزد نمود.


ãæÖæÚ ãÑÊÈØ: ()

ÈэÓȝåÇ: حدیث, حضرت محمد(ص), مکارم الاخلاق, بحارالانوار
یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸۳ .:. ٢:٥٦ ‎ب.ظ .:. محب ولایت

.:. Graphic By : SamenTheme // Code By : SibTheme .:.

ÏÑÈÇÑå æÈáǐ

وبلاگ "علی ولی الله" وابسته به گروه اینترنتی "علی ولی الله" است که بصورت ایمیلی تحت یاهو توسط جمعی از عشاق و محبین اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در خصوص نشر معارف شیعه به فعالیت می پردازد. آدرس گروه علی ولی الله ذیلا ایفاد می گردد: http://groups.yahoo.com/group/ali_valiyollah
ãæÖæÚÇÊ æÈ
ÂÑÔíæ ãØÇáÈ
Çã˜ÇäÇÊ æÈ
YA ALI